IDEF Katılımcıları EFES 2018 Tatbikatı'nda

11 Nisan 2018 tarihinde başlayan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin planlı tatbikatlarından olan EFES 2018 Tatbikatı’nda milli savunma teknolojilerimiz sergilenmeye devam ediyor. Birleşik ve müşterek harekâtta, davet edilen ülke unsurları ile birlikte oluşturulan müşterek karargâhın ve birliklerinin askerî imkân ve kabiliyetlerinin, verilebilecek vazifelerin tamamını kapsayacak şekilde geliştirilmesi ve harbe hazırlık seviyesinin idame ettirmek maksadı ile gerçekleştirilen ve gerçek mühimmatın kullanıldığı tatbikatta muharebe eder gibi bir eğitim veriliyor. 

Tatbikatın fiili sahası olan Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde 19 dost ve müttefik ülke unsurunun da katılımı var. EFES 2018 Tatbikatı kapsamında ülkemize gelen dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla şu ana kadar; hava hücum harekâtı, amfibi harekât ve bot eğitimleri gerçekleştirildi.
Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve idaresinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının da katılımı ile devam eden tatbikat kapsamında IDEF Uluslar arası Savunma Sanayii Furı’nın katılımcılarından 35 Türk savunma sanayi firmasının yer aldığı Savunma Sanayii Sergisi düzenlendi. Sergi, tatbikata birlik ve unsurları ile katılan ABD, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Bosna Hersek, Gürcistan, İngiltere, İtalya, Katar, Kazakistan, Kosova, Macaristan, Makedonya, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Slovakya ve Suudi Arabistan’dan gelen yetkililer tarafından da ziyaret edildi.

TSK envanterinde yer alan ilk ve tek milli silahlı insansız hava aracı (SİHA) sistemi olan Bayraktar TB2, bu yıl ilk defa Efes 2018 tatbikatında canlı atış faaliyeti gerçekleştirdi. Tatbikat boyunca BAYKAR standında uçuşlar ve atışlardan canlı görüntü aktarımı sağlandı. VESTEL’in insansız hava aracı Karayel’i ve diğer ürün yelpazesini tanıttığı sergide BMC’nin insansız, uzaktan kumanda ile idare edilebilen Amazon 4x4 Tekerlekli Zırhlı Aracı ilk defa basın mensuplarına tanıtıldı.

Tasarımını ve üretimini yaptığı askeri araçlarını ve kule sistemlerini, Türkiye’nin yanı sıra 5 kıtaya ihraç eden OTOKAR, standında yerli ve milli olarak tasarlanan Cobra II Yük Taşıyıcı Zırhlı Aracı’nı ilk kez sergiledi.
Sergiye zengin portföyü ile katılan MKE otobüs sistemlerini ve milli piyade tüfeği ailesini tanıtırken, FNSS ise TSK ve dünya orduları envanterinde bulunan zırhlı araçlarıyla sergideki yerini aldı. FNSS Pars III 8x8 zırhlı taktik ve tekerlekli aracı ile ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Milli akıllı mühimmatları ile ROKETSAN ve ileri teknoloji ürünü çözümleri ile ASELSAN ve HAVELSAN da sergide dikkatleri üzerine çekerken KATMERCİLER de zırhlı personel taşıyıcı Khan, zırhlı ambulans ve Uzaktan Kumandalı Atış Platformu Ukap’ı tanıttı.
Sergide, patlamaya dayanıklı yapı tasarımı ve imalatı konusunda uzman OFM Mühendislik, 3 yıllık yoğun bir Ar-Ge süreci sonunda gerçekleştirilen saha testlerinden başarıyla geçen modüler yaşam alanı/sığınak PADMER'i Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve yabancı askeri yetkililere tanıttı. 

Mobil haberleşme ağları için optimize edilmiş, uçtan uca şifreleme özelliğine sahip tablet tabanlı canlı görüntü aktarma sistemi olan Kuzgun ve PiriReis Bilişim firması ile geliştirilen milli Coğrafi Analiz Sistemi (CAS) İHA Modülü de ilk kez Efes 2018'de sergilendi.
Sergide TAI, KALE, METEKSAN, NUROL, SARSILMAZ, ÖZTİRYAKİLER, STM, MİLSOFT, BİLGEM, CTECH, ATEL, TDU, SDT, AVS, ÖZTEK, ONUR, UYAR GRUP, FOTONİKS, AKSU RUN, GÜÇLÜ, CES, NERO gibi savunma sanayinin önde gelen firmaları da yer aldı.